Відмова від проходження поліграфу: причини і наслідки

Відмова від проходження поліграфу

Чи можна відмовитися від проходження детектору брехні?

Чи можна відмовитися від проходження детектору брехні? Які наслідки, якщо громадянин не хоче йти до поліграфолога? Чи можуть притягти до кримінальної  відповідальності за це? 

Ці питання постійно виникають, коли постає необхідність в перевірці особи на поліграфі. І тут відразу ж про головне: за усіма українськими законами діє лише добровільна згода на проходження “детектору брехні”. 

Для початку, що таке поліграф?

Поліграф або ж в народі “детектор брехні” – це апарату що знімає психофізіологічні показники людини.  Ці показники фіксуються і аналізуються за чітко встановленою методологією. Для фіксації реакцій людини і отримання відповідей на конкретні запитання, громадянин, що дав добровільну письмову згоду, проходить опитування у експерта-поліграфолога. Основними фізіологічними показника які досліджуються на поліграфі є дихання, потовиділення, тиск, напруга голосових зв’язок та інше.    

Законність  відмови від поліграфу

Загалом, професійна діяльність поліграфологів регулюються такими документами як Конституція України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,  Кодекс законів про працю України, “Про очищення влади”, “Про інформацію”, “Про державну таємницю”, “Про захист персональних даних” та іншими актами.  

За законом, відмова від поліграфу не тягне за собою ніякої кримінальної, адміністративної чи іншої відповідальності. Так, матеріали отримані під час проходження тесту у поліграфолога, може бути використаний в суді, але такі матеріали можуть бути отримані лише, якщо особа свідомо дала письмову згоду на тестування.  

Якщо дані отримані під час проходження “детектора брехні”  планується використовувати в кримінальному процесі, то вони такі результати спочатку мають пройти спеціальну судово-медичну експертизу. Саме тестування, має бути проведене лише на сертифікованій апаратурі і спеціально навченим професіоналом.  

Що ще варто знати, статтею 32 Конституції України чітко прописано право на таємницю в особистому житті  і заборону на втручання в нього. Також, варто знати, що навіть добровільна згода на тестування не означає, що їй можуть задавати будь-які запитання. Всі запитання, респондент має права узгодити з експертом поліграфологом ще до початку проходження інтерв’ю. І навіть на цьому етапі громадянин має право на відмову від поліграфу.    

Якщо коротко резюмувати, які ж права має людина,  що проходить тест: 

  • Тестування може проводиться тільки після написання добровільної згоди на проходження поліграфу 
  • Респондент може зупинити перевірку в будь-який момент
  • Відмова від проходження поліграфу не несе жодної відповідальності 
  • Особа, що проходить тестування може ознайомитися із запитанням і самою темою перевірки
  • Людина має право відмовитися від відповіді на запитання, не пояснюючи причину відмови 

Чому ж людина відмовляється від проходження поліграфа

Таких причин може бути безліч, і всі вони з точки зору Закону України та її Конституції несуть легальних характер. Наприклад, людина може відмовитися від проходження тесту  суто з медичних показань – якщо та приймає психотропні чи седативні препарати. Людина може лементарно не бажати розкривати подробиці свого особистого життя. Звісно, так само людина, відмовившись від проходження “детектору брехні” може приховувати, якісь вкрай важливі факти  і боятися, що її розкриють на тестуванні.  

Спеціалісти “Полгіраф24” – це кращі експерти українського простору поліграфологів, що працюють на сучасній сертифікованій апаратурі. Всі тестування проходять за дотриманням українського законодавству та з використанням новітніх методологій і технологів. Тож ви можете сміливо довірити свої таємниці сам нам! За більш детальною інформацією звертайтеся за контактами що вказані за посиланням

Поділитись: