Брехня властива практично всім людям.
Найчесніша людина при певних обставинах може сказати неправду. Як правило, побутова брехня нікому не шкодить і не призводить до серйозних наслідків. Проте бувають і інші випадки. Нерідко розкриття брехні руйнує кар’єру, стосунки, а інколи і призводить до кримінальної відповідальності.
Відмітимо, що вміти розрізняти правду і брехню – прекрасна навичка для будь-якої людини. Ця здатність згодиться у великій кількості випадків. В даній статті ми розкажемо, як зрозуміти, що людина бреше. Є певні прийоми, котрі дозволяють багато чого прочитати по обличчю співбесідника.
Як визначити, що людина нечесна
Існує перелік виразів обличчя, пов’язаних з певними психічними реакціями. Саме ці мімічні ознаки вказують на те, що людина говорить неправду. Як правило, під час озвучення неправдивої інформації співбесідник дещо нервує.
Але є нюанс. Всі реакції хоч і схожі у різних людей, проте все ж мають індивідуальні особливості. Щоб скласти враження про конкретну людину, потрібно розуміти, як вона поводить себе в нормальних, не стресових умовах.
Рекомендуємо почати розмову легко. Поговоріть про буденні речі, банально згадайте про погоду. При цьому зверніть увагу на те, як спілкується співбесідник. Можливо, його око, котре сіпається, – це нормальний стан, а не ознака нервозності чи брехні.
Після цього переходьте до ” проблемних питань” і спостерігайте за тим, як змінилися реакції. Особливу увагу приділіть погляду.
Як дивиться людина, коли бреше? Поширеними ознаками брехні є:
- Бігаючий погляд. Він вказує на те, що людині не комфортно. Співбесідник посилено шукає вихід із ситуації, яка склалася, він думає, що відповісти. Психічні зусилля проявляются у рухах очей.
- Часте моргання. Воно вказує на нервозність. Людина, котра обманює, може моргнути 5-6 разів за один захід. В нормальній обстановці така кількість моргання відбувається за хвилину. Проте тут є нюанс. Люди, хворі на шизофренію, моргають набагато частіше, ніж інші. Важливо розрізнити, що стало причиною певної реакції: брехня чи хвороба.
- Прикриття очей на більш довгий час, ніж секунда. Це захисна реакція. Тут знову ж потрібно розуміти, від чого пробує відгородитися людина. Можливо, вона дійсно бреше, а, може, просто йому неприємна певна тема.
- Дивиться вверх і вправо. Реакція вказує на те, що людина щось придумує. Схожа реакція може бути і в ситуації, коли людина щось згадує. Проте в такому випадку правша подивляється вліво. Лівша відповідно навпаки.
- Погляд чітко вправо. Явно вказує на брехню.
- Погляд, який падає вниз, а потім вправо. Він означає, що людина бреше по відношенню до своїх відчуттів. Для лівші правдиві і брехливі реакції будуть виглядати навпаки.
- Усмішка, карта виглядає фальшивою. Як її розпізнати? Вона не відображається в очах. При щирій посмішці навколо очей з’являються зморшки, в самому погляді помітне тепло.
- Дотики до зон обличчя. Це може бути почісування носа, підборіддя, лоба. Чому це відбувається? Під час стресу в організмі проходять ланцюги певних хімічних реакцій. Саме вони викликають зуд, в тому числі і в області обличчя.
- Міцно складені губи. Під час брехні в роті пересихає. Це викликає дискомфорт. Щоб його пом’якшити, людина, котра говорить неправду, складає губи, інколи робить смоктальні рухи.
- Надмірна пітливість. Її можна помітити в той час, коли співбесідник почне витиратися.
- Почервоніння. Цю реакцію нервової системи складно приховати, все написано на обличчі. Але врахуйте, що тут брехню можна переплутати із соромом.
- Заперечувальні хитання головою. Коли людина говорить правду, вона може підсвідомо стверджувально кивати. Із брехнею все так само, тільки навпаки.
Знання цих ознак допоможе відрізнити правду від брехні в більшості випадків, проте не завжди. Все ж люди дуже різні, зазирнути комусь в голову складно. Проте якщо дуже потрібно, то допоможе поліграф. За допомогою спеціального приладу можна зафіксувати мінімальні реакції організму, дізнатися те, чого не побачиш очима.