Чи чули ви коли-небудь про сироватку правди?
Скоріш за все так. Часто по засіб, який примушує говорити правду, згадують у казках, розповідях, фільмах. Ах, якби речовина з таким ефектом дійсно була реальною! Чи існує вона насправді? Давайте розбиратися.
В реальності дійсно є речовини, котрі примушують говорити правду. Це психоактивні препарати, котрі мають сильний вплив на центральну нервову систему. Зокрема, поширеним став розроблений у 1930- ті роки тіопентал натрію. В його складі є барбітурати.
Спочатку він призначався для анестезії, але пізніше були відкриті і інші властивості. Препарат один із найвідоміших, донині використовується в силових структурах деяких держав.
Як працює сироватка правди?
Препарати мають седативну дію. Вонт заспокоюють та дещо пригнічують. Випивши їх, людина дуже розслабляється, вона вже не може повноцінно контролювати ситуацію, починає проговорюватися.
Стан під дією цих психоактивних речовин нагадує алкогольне сп’яніння. Згадайте, адже після випиого дійсно часом говориш те, чого не збирався.
Так відбувається через пригнічення вищих функцій ЦНС. Людина стає здатна виконувати лише прості дії, тому що це легше. Вигадувати брехню в такому стані важко.
Найчастіше для того, щоб примусити людину говорити правду, використовують ін’єкційні наркотики.
Чи є ефективною сироватка правди?
Не дивлячись на те, що з метою випитати таємниці психотропні препарати використовувалися доволі часто, в тому числі і спецслужбами, практика не закріпилася. Причин для цього було декілька.
- Примусове введення препарату є неетичним, а також порушує юридичні норми. В сучасному світі важливою є добровільна згода.
- Препарати діють на свідомість неоднорідно, відповідно вона починає працювати дещо хаотично. Людина, котра вип’є сироватку правди, буде розповідати про певні факти, проте пояснити причини вчинків зможе навряд чи. Це не допоможе чітко прояснити картину. Багато речей може так і лишитися за кадром. Ефективність всього заходу буде під питанням.
- Психотропні речовини нерідко викликають галюцинації. Це означає, що людина може розповісти не лише те, що було, а й те, чого не було. Зрозуміти, де правда, а де фантазія буде важко. Плюс часто люди відповідають так, як того хоче допитувач. Просто ловлять натяки і ідуть за ними. Результат виходить відповідний. Суміш фактів і вимислу мало допоможуть справі.
- Підходящу дозу препарату важко розрахувати. Дія речовини на різних людей буде відрізнятися. Передозування дуже небезпечне, може завершитися смертю.
Таким чином можна зробити висновок, що ” сироватка правди” не такий вже і добрий варіант. Ефективність замала, ризиків багато. Набагато краще використовувати перевірку на поліграфі. Цей апарат безпечний в при цьому надійний, дає максимально вірні результати.